Książka: Budownictwo obronne ziemi szprotawskiej
Dodane przez borynam dnia Marzec 11 2015 08:49:07
Budownictwo obronne ziemi szprotawskiej


Trwają prace redakcyjne nad kolejną książką poświęconą niezwykłym zabytkom i ciekawym epizodom z historii ziemi szprotawskiej. Tym razem zostaną zrewidowane wybrane przykłady budownictwa obronnego na ziemi szprotawskiej.

Wydawcą publikacji już tradycyjnie będzie organizacja regionalistów zrzeszonych w Towarzystwie Bory Dolnośląskie, wspieranym przez Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Autorem pracy jest Maciej Boryna.

Książka obejmie szeroki zakres chronologiczny - począwszy od mrocznych pradziejów i kończąc na latach 80. XX w., a więc prawie do współczesności. Przeczytamy w niej m.in. o średniowiecznych grodziskach, fortyfikacjach miejskich, zamkach, dworach obronnych oraz o schronach przeciwlotniczych i wartowniach z okresu II wojny światowej, a także obiektach wzniesionych w czasie pobytu wojsk radzieckich. Łącznie zostanie zaprezentowanych kilkanaście zabytków, a pracę zamknie katalog obiektów pozostałych.

Przyszłe opracowanie M.Boryny będzie stanowiło więc próbę inwentaryzacji lokalnego budownictwa obronnego. Ten dział nie doczekał się jeszcze kompleksowego podejścia. Ponadto o ile pisano już o grodach, zamkach i dworach, to w przypadku obiektów z XX w. praca będzie miała charakter pionierski i badawczy. Całość okraszą zdjęcia, szkice oraz mapy.

Wydanie książki planowane jest na koniec 2015 r., najpóźniej w 2016 r.

red