WITKÓW (GM. SZPROTAWA): SKAMIENIAŁOŚCI
Dodane przez borynam dnia Październik 28 2013 11:22:29
Mamuty w Witkowie (2)


Ekipa badawcza Muzeum Ziemi Szprotawskiej po blisko 3 latach poszukiwań odnalazła w Witkowie (gm. Szprotawa) archiwalne stanowisko ze skamieniałymi kościami prehistorycznych zwierząt.

Miejsce odkrył w 1827 roku Heinrich Robert Goeppert, późniejszy słynny paleobotanik i kurator ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Jeszcze jako młodzieniec (27 lat) pewnego dnia znalazł się w Witkowie, gdzie dokonał wielkiego w skali regionu odkrycia paleontologicznego, choć w tamtych czasach dla tubylców było ono zupełnie nie do pojęcia. Wrodzona żyłka poszukiwacza kazała mu zerknąć do ziemnego wyrobiska znajdującego się na wiejskiej łące. Znalazł w niej wiele skamieniałych kości. Wedle ówczesnej wiedzy przyporządkowano je mamutom (włochatym) i olbrzymich rozmiarów przodkom dzisiejszych wołów. Kości zalegały w pokładzie szarego wapna na głębokości ok. 10-12 stóp, skrytego pod warstwą sosnowo-leszczynowego torfu. Do tego setki skamieniałych muszli. To niewątpliwe wielki skarb przyrody.

Na przestrzeni prawie dwóch wieków o osobliwym stanowisku zapomniano. Muzealnicy ze Szprotawy w 2010 roku opublikowali apel do rolników z Witkowa, by z uwagi na dawne odkrycie zwracali szczególną uwagę na leżące na polu kamienie. Dopiero w bieżącym roku jeden z nich powiadomił muzeum o dziwnie wyglądających kamieniach. Lokalizacja pola jak najbardziej pasowała do zapisków Goepperta. Rolnik przekazał dwie skamieniałości, a dwie kolejne znaleźli już muzealnicy. Wszystkie zostaną pokazane fachowcom z dziedziny w celu precyzyjnej identyfikacji.

Czytaj także: Mamuty w Witkowie (1)

Maciej Boryna
dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej


Czytaj o tym także w:
* TVN24
* Onet.pl
* Gazeta.pl
* Gazeta Lubuska
* Radio Zachód