CZY KTOŚ ROZWIĄŻE ZAGADKĘ BESTIALSKIEGO MORDU SPRZED 60 LAT
Dodane przez borynam dnia Wrzesień 21 2009 12:05:29
NIEWYJAŚNIONE MORDERSTWO RODZINY MISKÓW W SZPROTAWIE

W 1947 roku w Szprotawie, w dzielnicy Iława, zamordowano całą, sześcioosobową, rodzinę Misków, zamieszkałąw poniemieckim domu jednorodzinnym na obrzeżu miasta. Motywu i sprawcy/ów okrutnej zbrodni nigdy nie ustalono (przynajmniej oficjalnie).
Przez dziesięciolecia przetrwała natomiast plotka, jakoby zbrodni dokonał funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa zazdrosny o dziewczynę, a zamieszkujący w owym czasie w Iławie. Zdarzenie mogło mieć także podtekst sąsiedzki albo polityczny.
Zamordowanych rodziców z dziećmi odnaleziono w piwnicy w dużej kałuży krwi.
Oto fragment wspomnień por. MO Czesława Kowalczyka:
"…Pierwsza sprawa, która nim wstrząsnęła, było bestialskie morderstwo rodziny Misków, rodziców i czworga dzieci. Widok ran zadanych nożem i krew po kostki w pomieszczeniu piwnicznym mogło porazić nawet ludzi obytych z okrucieństwem wojny.
Utkwił tow. Kowalczykowi widok młodej dziewczyny, której morderca zadał aż 41 ciosów nożem. Skala zwyrodnienia przekraczała ludzkie pojęcia. Sprawa ta niewątpliwie utkwiła w pamięci innych funkcjonariuszy.
Na nic zdały się wysiłki, zarówno pracowników miejscowych jak i wyższego szczebla, w celu ujęcia mordercy. Sprawcy nie ujęto.
Dziś mając takie zaplecze naukowo-techniczne, sprawa zostałaby wyjaśniona… "
Do dziś, mimo upływu ponad 60 lat od tragicznego zdarzenia, nie udało się odkryć żadnych nowych śladów pozwalających na ustalenie tożsamości i ukaranie sprawcy, jeśli jeszcze on żyje.
Czy sprawę mógłby rozwiązać tylko detektyw Sherlock Holmes? Czy żyje ktoś, kto zna szczegóły feralnej nocy w Iławie? Policjantów z powołaniem do swojej pracy taki przypadek byłby na pewno intrygujący. O co naprawdę poszło i komu zależało, by wymordować całą rodzinę? Same pytania, żadnych odpowiedzi. Czy ktoś kiedyś rozwiąże zagadkę?

Skorzystano z literatury:
Hieronim Szczegóła (red) „Szprotawa w Polsce Ludowej” 1967
"Wspomnienia milicjantów ze Szprotawy", maszynopis 1979 (w zbiorach Muzeum Ziemi Szprotawskiej)

Tekst objęty prawami autorskimi
Autor: Maciej Boryna
borynam@interia.pl


O Szprotawie w czasach PRL przypomina jedna z ekspozycji w Muzeum Ziemi Szprotawskiej


Zobacz także:
Szukaj dokumentów z Muzeum Ziemi Szprotawskiej
Berlinka w Szprotawie?