AKTUALNOŚCI! · Szukaj u nas · BORY TV! · GALERIA · Kontakt z redakcją · Książki o borach
patron portalu
Bory Dolnośląskie Towarzystwo Szprotawa
Bory Dolnośląskie Ebook
Bory Dolnośląskie Eboo
Puszcza Wiechlicka Go!
Puszcza Wiechlicka
Nawigacja
TURYSTYKA & WYCIECZKI
Puszcza Wiechlicka
Pustynia Kozłowska
Książki o borach
Tajemnice wojskowe
Tajemnice wojskowe (2)
Muzeum Szprotawa
Szprotawa - Wenecja
Wyprawa do pupy słonia
Magiczne buki
Duchy w Bramie...
Klejnot północy
Bory Dolnośląskie
Inne Bory
Gród Chrobry
Dąb Chrobry król puszczy
Bolesławiec palony
10 cudów Borów
Zdjęcia z wycieczek
Survival Bory Dolnośląskie
Zamek/Pałac Chichy
Zamek Kliczków
Przygody nad Młynówką
Pustynie w borach
Lotnisko na niby
Święte miejsca Borów
Route 11
Poczwórny most
Wyprawa do źródeł Czernej
Wyprawa do źródła Bobru
Szlak po lotnisku

HISTORIA * ZABYTKI
Archiwum Bory
Archiwalne cytaty
Intrygujące epitafium
Tajemnicza bitwa
Przepowiednia Kottera
Odnaleziona litografia
Zbombardować NY
Ziemia zakazana
Poligon Bory Dolnośląskie
Berlinka w Szprotawie?
Zamek szprotawski
Legendy Bramy Żagańskiej
Tajemniczy miecz
Miasto na prochach
Kościół widmo
Opowieści z kufra
Gród Chrobry
Otwarta krypta
Masakra w Iławie
Podkradanie historii
Legenda Borowińska
Kronika Szprotawy digital
Kronika Szprotawy Kreisa
Sprottau AK
Browar Fasold
Koszary w Szprotawie
Skarb dokumentów
Węgierskie kule
Szprotawa Matuszkiewicza
Huta zniknęła
Wały Śląskie
Żagań państwem
Bomba w Polkowiczkach
Pałac Wiechlice
Lotnisko Szprotawa
Obóz Sprottau I WŚ
Neolityczny trop
Ochra IG Farben
Poszukiwane krzyże pokutne
Historycy z Borów
Krzywa wieża
Szukaj dokumentów
Publikacje regionalne
Cyfrowy Instytut Felixa Matuszkiewicza

PRZYRODA
Pustynie w borach
Wyprawa do pupy słonia
Rez. Buczyna Szprotawska
Klejnot północy
Dąb Chrobry król puszczy
Inne Bory
Powrót wilka
Bobrowe pojezierze
Zielonkowy szał
Mamuty w Witkowie
Złoto w Bobrze
Moc drzew
Meteoprzysłowia
Złoża ochry
Motyle Pfitznera
TP Birkut
Bory leczą
Dąb Baryłka Masła
Skamieniałości
Leśne lekarstwa
Świecące drzewa
Podtapianie Witkowa

STRONY REGIONALISTYCZNE
Dziennik Szprotawski
Towarzystwo Bory
Szprotawa biega po zdrowie
Szprotawa Windsurfing FB
Miód z Borów
Encyklopedia Lubuska
Niemieckie mapy >1945
Stare mapy Śląska...
Foto by Okołotowicz
Trakt Solny
Przemków i okolice
Szlaki Wymiarki
Kolej szprotawska
Foto Chocianów
Oberża Morderców
Wojciech Jachimowicz
Traktat o Szprotawie
Noblista z Niegosławic
Małomice.org
Świętoszów
Rowerem przez Bory
Święto Grzybów
Bory pod żaglami
10 lat TBD
Encyklopedia Powiatu Żagańskiego

GMINY BORÓW DOLNOŚLĄSKICH
Przemków
Szprotawa
Małomice
Żagań
Gromadka
Bolesławiec
Osiecznica
Węgliniec
Iłowa
Wymiarki
Przewóz
Łęknica
Gozdnica
Pieńsk
Zgorzelec
Nowogrodziec
Chocianów
Chojnów
Niegosławice

LOKALNA TWÓRCZOŚĆ
Z pamiętnika bezpieki
Traktat o Szprotawie

Linki
Download
Szprotawa Meble na Wymiar Szkolne i Biurowe
Szprotawa Zoologiczno-Wędkarski Sklep
Szprotawa Tłumacz niemieckiego Małomice Niegosławice
Maciej Boryna Szprotawa/Sprottau
Towarzystwo Bory Dolnośląskie * Institute of Lower Silesia Forest
Towarzystwo Bory Dolnośląskie, Działalność naukowo-badawcza
KURSY i SZKOLENI ROSZM WIECHLICE
Maciej Boryna Szprotawa/Sprottau ENGLISH
muzeum Szprotawa
Muzeum Ziemi Szprotawskiej Sprottau
DWOREK zaprasza
Zajazd Dworek Szprotawa
mapa skarbów Bory ©
Bory Dolnośląskie Skarby * Tajemnice
HISTORIA TO STUDNIA BEZ DNA
Osiągnięcia i plany na przyszłość szprotawskich muzealników
(Artykuł na okazję 5-lecia działalności Muzeum Ziemi Szprotawskiej)

W czerwcu 2009 roku Muzeum Ziemi Szprotawskiej obchodziło 5-lecie istnienia. To nie był lekki okres. Ta specyficzna placówka rodziła się w przysłowiowym bólu, mimo wielkiego zapału i zaangażowania sporej grupy szprotawian. Nie brakowało chęci i rąk do pracy oraz eksponatów, trudna sytuacja przedstawiała się jednak z zakresie technicznym lokalu oraz właściwego umeblowania. Przypomnijmy, że władze Szprotawy za zgodą wojewody lubuskiego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków oddały stowarzyszeniu – Towarzystwu Bory Dolnośląskie w użytkowanie przepiękny zabytkowy budynek Bramy Żagańskiej, w którym społecznicy zobowiązali się odtworzyć i kultywować lokalne tradycje muzealne. Instytucja przyjęła imię Felixa Matuszkiewicza, założyciela przedwojennego muzeum miejskiego i autora wielu doskonałych opracowań historycznych. Cały czas współpracując z magistratem, członkowie stowarzyszenia zadbali o remont wszystkich pomieszczeń, zakup specjalistycznych mebli wystawowych, umeblowanie przymuzealnego archiwum oraz ogrodzenie i zagospodarowanie kawałka posesji wchodzącej w skład nieruchomości.
Muzeum nawiązało stałą współpracę z placówkami naukowymi i zadbało o kwalifikacje kadr. Aktualnie udzielają się w nim 2 osoby z uprawnieniami opiekuna zabytków, konserwator dzieł sztuki i archiwista oraz archeolog. Placówka kształci praktykantów. Szprotawscy muzealnicy wyróżnili się w kraju własnym programem badawczym dotyczącym Wałów Śląskich, jego pracownicy zostali uhonorowani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką za społeczną opiekę nad zabytkami oraz zajęli I miejsce w konkursie na lubuską encyklopedię internetową. Do tego dochodzą własne publikacje popularno-naukowe i autorskie programy edukacyjne w szkołach w całym regionie. Pod koniec 2008 roku cała Polska zasłyszała o tutejszym Grodzie Chrobry, w zasadzie odkrytym przez działaczy muzeum, współpracującym z wrocławskim oddziałem Polskiej Akademii Nauk.
Instytucja doskonale wkomponowała się w topografię miasta, w dużej mierze dzięki lokalizacji w zabytkowym centrum miejskim oraz takim samym stylowym budynku. Trzeba przyznać, że ulokowanie muzeum w takim miejscu było strzałem w dziesiątkę. Jak czytamy w księdze gości, muzeum w tak krótkim czasie odwiedzili już mieszkańcy wszystkich kontynentów.
Obiekt dysponuje placem ekspozycyjnym na wolnym powietrzu, na którym z inicjatywy Waldemara Jędroszkowiaka zgromadzono elementy zniszczonych pomników martyrologicznych z Witkowa i Siecieborzyc. Zwiedzanie samej Bramy Żagańskiej rozpoczyna się od Piwnicy Zamkowej, w której głównym eksponatem jest próba rekonstrukcji szprotawskiego zamku, wykonana przez Krzysztofa Wachowiaka. Poza tym w piwnicy złożono eksponaty ciężkie i gabarytowe, jak np. XVIII-wieczny barokowy nagrobek znaleziony na polu w Lubiechowie czy bryły lokalnej rudy darniowej żelaza. Stąd także przechodzi się do malutkiej „celi przesłuchań” urządzonej przez Izabelę Mikołajczyk. W przyszłości mającej być stylizowaną na dawną komnatę więzienną.
Zupełnie osobnym wejściem wchodzi się na pierwsze piętro dawnej Bramy. Tu od razu zwiedzających wita duch Borów Dolnośląskich, wyrzeźbiony przez artystę Jerzego Kupczyka z Żagania. W pierwszym pomieszczeniu tej kondygnacji znajduje się salka wystaw czasowych, otwarta w 2007 roku wystawą „Szprotawa na dawnej pocztówce” Adama Reicha. Obecnie mieszczą się w niej wystawy poświęcone badaniom Wałów Śląskich autorstwa Macieja Boryny oraz skarb dokumentów z wieży szprotawskiego ratusza. W drugim pomieszczeniu odnajdziemy najstarsze artefakty z dziejów okolicy, jak np. kamienny topór z Krzywczyc czy urny Kultury Łużyckiej wykopane w centrum miasta. Jednak najcenniejszym eksponatem tego działu jest unikatowy w Polsce egzemplarz kordu bojowego z XVI wieku, wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Znaleziono go przy szprotawskim szpitalu. Ponadto można tu dotknąć XV-wieczną kamienną kulę bombardującą czy podziwiać najstarszą kronikę miejską, spisaną w XVIII wieku, a należącą niegdyś do kolekcji F.Matuszkiewicza (!). Prawdziwą relikwią jest malowany motywami ludowymi kufer posagowy z XVIII wieku, którego dzieje utrwalono piśmiennie na obwodzie eksponatu. Kufer był prawdopodobnie na wyposażeniu przedwojennego muzeum miejskiego. Niektóre z tych eksponatów były użyczane Uniwersytetowi Wrocławskiemu z inicjatywy szprotawskiej archeolog Joanny Chudziak, dzięki czemu doczekały się one fachowych badań i opracowań naukowych.
Dalej wąskimi schodami wspinamy się do obszernej sali historii najnowszej. Uwagę przykuwają tu dawne sprzęta domowe, w tym te wyprodukowane w Szprotawie, ponadto zabytkowe emaliowane szyldy, sztandary i duże kolorowe mapy. Najładniejsza z map przedstawia powiat szprotawski z lat 30-tych XX wieku. Miłośnicy militariów mogą tu podziwiać ciężkie karabiny maszynowe wymontowane z niemieckich samolotów, stacjonujących w tutejszej lotniczej bazie wojskowej. Tylko tu można „skosztować” z oryginalnej butelki szprotawskiego piwa Fasold, siedząc na firmowym składanym krzesełku obok prawdziwego przedwojennego knajpianego szyldu.
Sala ta sąsiaduje z pomieszczeniem archiwum, gdzie spotykamy Romana Pakułę i Krzysztofę Danielkowską, dbających o niezwykle cenną zawartość szaf z dokumentami. Zapewniają oni, że dzieje ziemi szprotawskiej są tak bogate, iż nikt nie jest wstanie ich ogarnąć w ciągu krótkiego ludzkiego życia. To oni obsługują m.in. przyszłych licencjatów, magistrantów i doktorantów. Z arkanami konserwacji zabytkowych przedmiotów i archeologii zapoznają nas Karol Błaszczyk i Adam Reich, a Marek Woźniak wyjawi nam tajemnice lokalnego rynku antykwarycznego.


Dzisiejsze muzea powinny być interaktywne

Najważniejsze, że jesteśmy potrzebni – mówi W.Jędroszkowiak, wyróżniony medalem za zasługi dla miasta. - Bez uczniów, studentów, badaczy i naukowców, bez tropicieli rodzinnych historii, bez pasjonatów i sympatyków, bylibyśmy tylko magazynem. A tak muzeum naprawdę żyje i jest jednym z elementów miejskości Szprotawy. Czasami przychodzą do nas mieszkańcy, także byli, by przy kawie lub herbacie powspominać lub zwierzyć się ze swoich doświadczeń i spostrzeżeń, przydatnych w naszej branży. My jesteśmy bardzo wiernymi słuchaczami takich ludzi. W ten sposób również do muzeum trafiają darowane eksponaty.
Czy w muzeum zrobiono już wszystko? – Opiekun zabytków K.Danielkowska, zapewnia, że zawsze jest coś do zrobienia. Historia to studnia bez dna. Nasze muzeum ma jeszcze spore moce rozwojowe i we współpracy z gminą na pewno uda nam się je zrealizować. Zamierzamy zaadoptować na cele naukowe i edukacyjne pozostające obecnie bierne pomieszczenie poddasza. Chcemy też się rozbudować, odtwarzając fragment ciągu średniowiecznego muru obronnego. Rekonstrukcja blanek i mostków będzie robić duże wrażenie i wzbogaci ofertę turystyczną miasta. W nowo wybudowanych pomieszczeniach zamierzamy urządzić dawny warsztat browarniany oraz młodzieżowe centrum naukowe. – dodają M.Boryna i K.Wachowiak. - Do tego celu nie są wymagane wygórowane nakłady finansowe, a muzeum w takim wymiarze i formie byłoby dla gminy doskonałe. R.Pakule marzy się, by przetłumaczono na język polski jak największą liczbę starych niemieckojęzycznych dokumentów.
Za wyjątkiem jednego opiekuna wszyscy muzealnicy pracują dla swojej gminy społecznie, co obecnie spotyka się coraz rzadziej. Gdyby nie ci społecznicy i wsparcie magistratu, muzeum w ogóle by nie powstało i nie funkcjonowało. Choć niewątpliwie byłoby właściwie, móc wynagrodzić każdemu jego pracę, zaangażowanie, poświęcenie i trud.
Mimo, iż placówka ma swym koncie tuzin publikacji książkowych oraz setki artykułów, to zamierza wydawać jeszcze własny periodyk. – Tak bardzo pasjonujące jest badanie i popularyzacja rodzimych walorów kulturowych.
Teoretycznie przy muzeum funkcjonuje jeszcze dział przyrodniczy, lecz nadal jest on w powijakach, oczekując na swego amatora. Jego tworzenie zapoczątkował Jan Ryszawy.
Działacze muzeum zapraszają do odwiedzenia placówki, do podzielenia się cennymi wspomnieniami, wypożyczenia lub podarowania eksponatów związanych z ziemią szprotawską. Chętni mogą wziąć udział w dyskusjach naukowych oraz udzielać się w pracy muzeum.

Szprotawa, 2 lipca 2009r.

* Link do strony muzeum
* O czym opowiada Brama Żagańska w Szprotawie
* Bunkry - tajemnice wojskowe
* Podkradanie historii
* Czyj miecz wisi w muzeum?


Jedna z muzealnych sal poświęcona okresowi socrealizmu w Szprotawie

Ostatnie Artykuły
Poniemiecki cmentarz...
Puszcza Wiechlicka o...
Odkrycie w Wiechlicach
Kurs przewodników po...
Wiechlice na rubieży...
Pustynia Kozłowska
Pustynia Kozłowska Bory Dolnośląskie
kajakiem po borach
Kajakiem po Szprotawie
bunkry w borach
Bunkry Bory Dolnośląskie
Park Drogowskazów
SZPROTAWSKI PARK KAMIENNYCH DROGOWSKAZÓW Sprottau
BORY TV!
TV Bory Dolnośląskie Szprotawa
dąb Chrobry
Dąb Chrobry Szprotawa Sprottau
publikacje regionalne
Bory Dolnośląskie Publikacje
Zakłady Usługowe Zachód (usługi komunalne)
Zakłady Usługowe Zachód
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 55
Nieaktywowany Użytkownik: 1221
Najnowszy Użytkownik: marcin90
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl