AKTUALNOŚCI! · Szukaj u nas · BORY TV! · GALERIA · Kontakt z redakcją · Książki o borach
patron portalu
Bory Dolnośląskie Towarzystwo Szprotawa
Bory Dolnośląskie Ebook
Bory Dolnośląskie Eboo
Puszcza Wiechlicka Go!
Puszcza Wiechlicka
Nawigacja
TURYSTYKA & WYCIECZKI
Puszcza Wiechlicka
Pustynia Kozłowska
Książki o borach
Tajemnice wojskowe
Tajemnice wojskowe (2)
Muzeum Szprotawa
Szprotawa - Wenecja
Wyprawa do pupy słonia
Magiczne buki
Duchy w Bramie...
Klejnot północy
Bory Dolnośląskie
Inne Bory
Gród Chrobry
Dąb Chrobry król puszczy
Bolesławiec palony
10 cudów Borów
Zdjęcia z wycieczek
Survival Bory Dolnośląskie
Zamek/Pałac Chichy
Zamek Kliczków
Przygody nad Młynówką
Pustynie w borach
Lotnisko na niby
Święte miejsca Borów
Route 11
Poczwórny most
Wyprawa do źródeł Czernej
Wyprawa do źródła Bobru
Szlak po lotnisku

HISTORIA * ZABYTKI
Archiwum Bory
Archiwalne cytaty
Intrygujące epitafium
Tajemnicza bitwa
Przepowiednia Kottera
Odnaleziona litografia
Zbombardować NY
Ziemia zakazana
Poligon Bory Dolnośląskie
Berlinka w Szprotawie?
Zamek szprotawski
Legendy Bramy Żagańskiej
Tajemniczy miecz
Miasto na prochach
Kościół widmo
Opowieści z kufra
Gród Chrobry
Otwarta krypta
Masakra w Iławie
Podkradanie historii
Legenda Borowińska
Kronika Szprotawy digital
Kronika Szprotawy Kreisa
Sprottau AK
Browar Fasold
Koszary w Szprotawie
Skarb dokumentów
Węgierskie kule
Szprotawa Matuszkiewicza
Huta zniknęła
Wały Śląskie
Żagań państwem
Bomba w Polkowiczkach
Pałac Wiechlice
Lotnisko Szprotawa
Obóz Sprottau I WŚ
Neolityczny trop
Ochra IG Farben
Poszukiwane krzyże pokutne
Historycy z Borów
Krzywa wieża
Szukaj dokumentów
Publikacje regionalne
Cyfrowy Instytut Felixa Matuszkiewicza

PRZYRODA
Pustynie w borach
Wyprawa do pupy słonia
Rez. Buczyna Szprotawska
Klejnot północy
Dąb Chrobry król puszczy
Inne Bory
Powrót wilka
Bobrowe pojezierze
Zielonkowy szał
Mamuty w Witkowie
Złoto w Bobrze
Moc drzew
Meteoprzysłowia
Złoża ochry
Motyle Pfitznera
TP Birkut
Bory leczą
Dąb Baryłka Masła
Skamieniałości
Leśne lekarstwa
Świecące drzewa
Podtapianie Witkowa

STRONY REGIONALISTYCZNE
Dziennik Szprotawski
Towarzystwo Bory
Szprotawa biega po zdrowie
Szprotawa Windsurfing FB
Miód z Borów
Encyklopedia Lubuska
Niemieckie mapy >1945
Stare mapy Śląska...
Foto by Okołotowicz
Trakt Solny
Przemków i okolice
Szlaki Wymiarki
Kolej szprotawska
Foto Chocianów
Oberża Morderców
Wojciech Jachimowicz
Traktat o Szprotawie
Noblista z Niegosławic
Małomice.org
Świętoszów
Rowerem przez Bory
Święto Grzybów
Bory pod żaglami
10 lat TBD
Encyklopedia Powiatu Żagańskiego

GMINY BORÓW DOLNOŚLĄSKICH
Przemków
Szprotawa
Małomice
Żagań
Gromadka
Bolesławiec
Osiecznica
Węgliniec
Iłowa
Wymiarki
Przewóz
Łęknica
Gozdnica
Pieńsk
Zgorzelec
Nowogrodziec
Chocianów
Chojnów
Niegosławice

LOKALNA TWÓRCZOŚĆ
Z pamiętnika bezpieki
Traktat o Szprotawie

Linki
Download
Szprotawa Meble na Wymiar Szkolne i Biurowe
Szprotawa Zoologiczno-Wędkarski Sklep
Szprotawa Tłumacz niemieckiego Małomice Niegosławice
Maciej Boryna Szprotawa/Sprottau
Towarzystwo Bory Dolnośląskie * Institute of Lower Silesia Forest
Towarzystwo Bory Dolnośląskie, Działalność naukowo-badawcza
KURSY i SZKOLENI ROSZM WIECHLICE
Maciej Boryna Szprotawa/Sprottau ENGLISH
muzeum Szprotawa
Muzeum Ziemi Szprotawskiej Sprottau
DWOREK zaprasza
Zajazd Dworek Szprotawa
mapa skarbów Bory ©
Bory Dolnośląskie Skarby * Tajemnice
LOTNISKO SZPROTAWA-WIECHLICE
Maciej Boryna
Lotnisko w Szprotawie
należy utrzymaćPokaż Lotnisko Szprotawa by M.Boryna na większej mapie

Sowieci odlatują
Doskonale pamiętam przełomowy rok 1989. Szprotawianie wyszli na ulice i z transparentami „Sowieci do domu!” pokojowo przemaszerowali spod ratusza pod bramę miejskich koszar, gdzie wręczyli sowieckiemu dowództwu petycję wzywającą do opuszczenia polskiej ziemi. Mimo prywatnych wzajemnych relacji handlowych, mieliśmy dość radzieckiej okupacji, a w Szprotawie konkretnie dość notorycznego hałasu powodowanego przez myśliwce bombowe.
Nastał rok 1992 i ostatni samolot opuścił szprotawskie lotnisko. Pamiątką tego wydarzenia jest film w serwisie internetowym YouTube na kanale RBDTeam. Ludzie i przyroda odetchnęli. Rozpoczął się zmasowany szturm na lotnisko i przyległe koszary. – Szturm ciekawskich, ale także złodziei i szabrowników.
Minęło 20 lat od epokowych wydarzeń. Koszary lotniska zmieniły się nie do poznania, zarówno w pozytywnym jak i negatywnym znaczeniu. Zmieniło się również podejście wielu szprotawian do zagadnienia lotniska.


Wylot sowietów ze Szprotawy 1992

Rozwój z degradacją
Dawne koszarowe blokowisko przeistoczyło się w tętniące życiem osiedle, a niechciane z początku parterowe baraki wyglądają jak wille. W byłych hangarach lotniczych i halach naprawczych ulokowały się zakłady przemysłowe, przynajmniej w większości. Gorszy los spotkał pas startowy, schowane w lesie magazyny amunicji i pojedyncze budowle, jak choćby bania czy słynna, ale nie istniejąca już tzw. willa komendanta.
Część pasa startowego była wyłożona solidnymi i przenośnymi płytami betonowymi, które zostały przez samorząd miejski z rozpędu rozdysponowane i sprzedane. Wiele z nich po prostu skradziono. Niektóre można napotkać nawet w szczecińskim porcie.
Pojawiały się co jakiś czas w formie plotek pomysły na uruchomienie na dawnym pasie lotniska transportowego, bynajmniej nic konkretnego w tej materii się nie wydarzyło.
Za to ze zdewastowanego lotniska chętnie korzystały w razie potrzeby dromadery gaśnicze, helikoptery medyczne oraz pasjonaci motolotniarstwa. W 1995 roku wylądował tu nawet helikopter z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Klausem Haenschem na pokładzie. Samo życie dawało sygnały, że lotnisko w pewnej formie jest potrzebne i było szansą na ożywienie Szprotawy. Niestety kolejne władze wyrażały się niechętnie o reaktywacji aerodromu. Dalsza wyprzedaż majątku dawała przecież możliwości łatania gminnego budżetu. Ale tak naprawdę to do dziś z 200 hektarami tak zwanych terenów inwestycyjnych nie wiadomo co robić. Piszę „tak zwanych”, bo tereny te to w rzeczywistości łąka, chaszcze, doły i gruzowiska, a wielu potencjalnie zainteresowanych zakupem obróciwszy się na pięcie odjechało. Brak zagospodarowania tylko pogłębiał stopień degradacji obiektów.
Korzystający z lotniska zadowalali się fragmentem lądowiska wykonanego z płyt odlewanych. A i okazało się, że pod zdjętymi płytami poradzieckimi znajduje się druga warstwa płyt poniemieckich (!).


Derby, Lotnisko Szprotawa 2008


PaintBall na poradzieckich obiektach, Wiechlice 2011

Komedia z obwodnicą i stowarzyszenie lotnicze
Z nastaniem XXI wieku głosy za tym, by zachować i ratować pozostałości pasa startowego pojawiały się coraz częściej. Ale nie były to głosy samorządowców, lecz lokalnych patriotów, regionalistów, pasjonatów lotnictwa i sportów samochodowych. Tych drugich dobiła wiadomość, że jedna z nowych firm rozlokowała się akurat na zachodnim zakończeniu betonowej płyty. Trudno, lepszy nowy inwestor na płycie aniżeli żaden. Ale to nie koniec. Po 2002 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad założyła opcję, według której druga nitka obwodnicy szprotawskiej ordynarnie przetnie lotnisko w pół, pakując się ponadto prosto w kompleks hangarów lotniczych dawnej eskadry i wyżynając spory fragment przyległego lasu. Każda zmiana we władzach samorządowych Szprotawy wyrażała skrajnie inne stanowisko w tej kwestii. Mieszkańcy gminy bardzo się z tego powodu poróżnili, nierzadko jeden drugiemu zarzucając zamiar czerpania korzyści ze sprzedaży wcześniej skrzętnie wykupionego gruntu. Biznesowe powiązania w takich przypadkach to normalka, a prawdziwe argumenty do dyskusji schodzą wtedy na trzeci plan. Na marginesie trzeba dodać, że kontynuacja obwodnicy i tak nie powstała i nie wiadomo czy i kiedy powstanie, ale tęgi smród pozostał.
W 2008 roku zostało założone Szprotawskie Stowarzyszenie Lotnicze. Na jego czele stanął przedsiębiorca Zbigniew Czmuda, człowiek nie stąd, bez lokalnych skostniałych powiązań, tworzący w pobliżu dawnego lotniska ekskluzywny Ośrodek Rehabilitacji i Wypoczynku. Był prezesem aeroklubu w Świdniku i zna się na rzeczy. Stowarzyszenie wydzierżawiło od gminy wschodni fragment pasa startowego. Małe lotnisko dla ośrodka Z.Czmudy to szansa na ściągnięcie zamożniejszej klienteli. Wspólnie z lokalnym przedsiębiorcą Zbigniewem Mysłowskim rozpoczęli czyszczenie poniemieckiej płyty. Ale najważniejsze, że lotnisko zostało już formalnie zarejestrowanie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako inne miejsce przystosowane do startów i lądowań.

Gazeta Lubuska: Szprotawscy radni...

RBD: BĘDZIE OŚRODEK, PRACA (i LOTNISKO?)


Czyszczenie płyty lotniska koło Wiechlic

Nowe myślenie
Szprotawa znowu liczy się na lotniczej mapie Polski (!). Kiedy pas administrowany przez stowarzyszenie zostanie oczyszczony, będą mogły na nim lądować ultralekkie samoloty sportowe. W Polsce i poza jej granicami bardzo wiele osób dysponuje licencją pilota lub własnym wehikułem, którzy szukają nowych celów podniebnych wojaży. Jeśli ktoś wyląduje tu w celach turystyczno-rekreacyjnych, to na pewno wpadnie na obiad do pałacu Z.Czmudy, na pewno zwiedzi militarne pozostałości w przyległych lasach (Bory Dolnośląskie), zainteresuje się poradzieckim magazynem atomowym, a jak czas pozwoli to zapragnie zajrzeć do Szprotawy. To że ośrodek Z.Czmudy należy wspierać, nie podlega dyskusji, bo tam są miejsca pracy. Każdy nowy „nadziany” przechadzający się po mieście to przecież nowy potencjalny klient. Dziś tak modne jest słowo „promocja”, a za pośrednictwem lotniska mamy ją podaną na tacy. Może wtedy ktoś kupi te 200 hektarów łąk.

Siła tradycji
Lotnisko wojskowe w Szprotawie ma długą i ciekawą tradycję. Na początku XX wieku znajdował się w tym miejscu poligon dla skoszarowanej w Szprotawie artylerii konnej. W czasie I wojny światowej założono tu wielonarodowościowy obóz jeniecki na kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. A z nastaniem III Rzeszy utworzono lotnisko szybowcowe, szybko przekształcone w obiekt wojskowy. Z dokumentów wiemy, że z lotniska w Szprotawie wystartowały bombowce biorące udział w niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku. Około 1942/43 Niemcy wylali beton pod nowoczesne samoloty odrzutowe i z napędem rakietowym. Po zakończeniu II wojny światowej lotniskiem zawładnęła armia Związku Radzieckiego. To właśnie w Szprotawie znajdował się sowiecki klucz dowodzenia lotniskami pod Żaganiem i Bolesławcem. Sowieci rozbudowali lotnisko i koszary oraz ulokowali w jego pobliżu super tajny magazyn atomowy. Ten ostatni cieszy się dużym zainteresowaniem turystycznym. W części koszarowej zachował się elitarny kompleks dla pilotów, jeszcze z czasów niemieckich – aktualnie Hotel „Chrobry”. I niech ktoś teraz powie, że lotnisko tu nie pasuje.
Nie zapominajmy, że zawsze jest to miejsce dla powietrznej floty ratunkowej, samolotów gaśniczych, zabezpieczających w razie potrzeby życie i pracę szprotawian. Po prostu miasto z lotniskiem dużo znaczy. Moim zdaniem działanie przeciwko temu lotnisku to działanie na szkodę gminy.

© Maciej Boryna 2012
Skorzystano z literatury:
1. M.Boryna: Sensacje Ziemi Szprotawskiej (2000)
2. M.Boryna: Tajemnice militarne Szprotawy (2006)Film: Obóz jeniecki w Szprotawie, I wojna światowa


Poniemiecki karabin CKM znaleziony na lotnisku
(obecnie w Muzeum Ziemi Szprotawskiej)


Czytaj także o lotnisku:
* Hotel na wysokie loty
* W Szprotawie wylądują samoloty?
* Strefa Biznesu: W Wiechlicach będą lądować lekkie samoloty?

Lotnisko w Szprotawie <br />
należy utrzymać
Ten znak firmuje działania
na rzecz lotniska w Szprotawie
Ostatnie Artykuły
Poniemiecki cmentarz...
Puszcza Wiechlicka o...
Odkrycie w Wiechlicach
Kurs przewodników po...
Wiechlice na rubieży...
Pustynia Kozłowska
Pustynia Kozłowska Bory Dolnośląskie
kajakiem po borach
Kajakiem po Szprotawie
bunkry w borach
Bunkry Bory Dolnośląskie
Park Drogowskazów
SZPROTAWSKI PARK KAMIENNYCH DROGOWSKAZÓW Sprottau
dąb Chrobry
Dąb Chrobry Szprotawa Sprottau
publikacje regionalne
Bory Dolnośląskie Publikacje
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 55
Nieaktywowany Użytkownik: 1223
Najnowszy Użytkownik: marcin90
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl