BĘDZIE OŚRODEK, PRACA (i LOTNISKO?)

Pałac w Wiechlicach w trakcie gruntownego remontu (fot. M.Boryna)
Będąc z żoną już w Lubuskiem nie mogliśmy odnaleźć tych Wiechlic – wspomina swoją pierwszą podróż do pałacu pan Zbigniew Czmuda (54 l.). Dotychczas zachodnią ścianę Polski mijaliśmy tylko tranzytem udając się np. do Niemiec.
Zapragnąwszy jeszcze „coś” zrobić w życiu, wymarzył nam się stary zamek albo pałac. Ale nie taki prywatny dopieszczony, lecz opuszczony, z duszą i niepowtarzalnym klimatem. Z Wiechlicami to był czysty przypadek. Akurat taka oferta przetargowa widniała w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych. Urzekł nas nie tyle sam pałac, co pewien budynek gospodarczy – oryginalnie zaaranżowana wozownia z kolumnami z piaskowca i przepięknymi łukami. Nie trzeba dodawać, że mocno zdewastowana, jak zresztą większość zabudowań.
Mieszkańców gminy Szprotawa intryguje, co będzie się działo w pałacu po zakończeniu prac. To potężna posesja i inwestycja liczona w milionach. Pan Zbigniew zdradza, że już w lipcu przyszłego roku ruszy tu ekologiczny ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy z 64 miejscami noclegowymi. Będzie w nim m.in. komora do krioterapii. Będą wczasy odchudzające. A to dopiero początek. Przy obiekcie już utworzono profesjonalną winnicę, którą obsadzono 5 gatunkami szlachetnych winorośli. W planie jest jeszcze duże pole lawendy i żeń-szenia. To wszystko na użytek pałacu. Chcemy zarejestrować własny charakterystyczny dla okolicy produkt lokalny. Właściciel pałacu namawia rolników do współpracy w zakresie upraw ekologicznych. Są nawet pieniądze na niezbędne szkolenia. Nie wzajemna konkurencja, ale również współpraca z lokalnymi organizatorami rekreacji ma charakteryzować przyszły ośrodek. Rozmawiałem już z hodowcami koni, właścicielem strzelnicy myśliwskiej, przewodnikami turystycznymi. Bo trudno jest samemu rozkręcić i promować tak wielki obiekt.

Pan Zbigniew Czmuda na tle pałacu (fot. M.Boryna)
Pracę w pałacu znajdzie 15-20 osób. Po zagospodarowaniu całego areału będzie jej jeszcze więcej. Kto skorzysta z ekskluzywnego obiektu? Na pewno goście zamożni, ale w przypadku rehabilitacji ceny mają być ogólnokrajowe.
Obecnie trwają intensywne prace w bryle pałacu i budynku folwarcznym. W drugim etapie powstanie basen i centrum SPA. Ten pierwszy projektowany jest pośród wspomnianych piaskowcowych kolumn w wozowni. To byłby najpiękniejszy basen rehabilitacyjno-rekreacyjny w całym regionie – mówi pan Zbigniew.
Każdy detal budowlany musi być ściśle uzgodniony z konserwatorem zabytków. A odtworzyć trzeba wszystko: tynki, dachy, stropy, podłogi, media. Budowa nowego pałacu od podstaw byłaby dużo tańsza. Dla przykładu analizy i próby nad doborem koloru okien i ścian trwały 2 miesiące. Inwestor powinien wykazać się dużą cierpliwością. Ale właściciel pałacu jest przekonany, że służy to jak najbardziej optymalnemu upiększeniu zabytkowej budowli.
Pan Zbigniew Czmuda pochodzi z Lubelszczyzny. Odkrywając tę część Polski jest nią zauroczony. Wielokrotnie powtarza, że tkwi w niej niezwykły potencjał. Czyżby inwestorzy bali się nowych wyzwań? Bierzmy się do działania.
Jego hobby są samochody, kocha je, objeździł wszytki europejskie marki. Zainteresował się lokalną historią, w półtora roku zgromadził ponad 300 przedwojennych szprotawskich widokówek, w tym 5 unikatowych z Wiechlic. W jego kolekcji są również zabytkowe listy z XVI i XVII wieku z pieczęciami i podpisami dawnych burmistrzów.
Zaangażował się ponadto w szprotawską organizację lotniczą. Kiedyś prezesował aeroklubowi w Świdniku. Jego zdaniem płyta pobliskiego lotniska wojskowego nie została doszczętnie zniszczona. Pod radzieckim gruzem jest zdrowy poniemiecki beton. Aktualnie trwa czyszczenie płyty.

Czyszczenie płyty lotniska koło Wiechlic (fot. M.Boryna)
I niespodzianka… Część lotniska została zgłoszona, odebrana i zarejestrowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego jako legalne miejsce do startów i lądowań. Gdyby jeszcze udało się uzyskać status lądowiska. To dla miasta duża szansa na rozwój i podniesienie statusu regionalnego. W Europie jest wielu pilotów szukających ciekawych miejsc na postój. I takim mają być Wiechlice.
Autor artykułu: Maciej Boryna
Tekst i zdjęcia chronione prawami autorskimi.
borynam@interia.pl
Zobacz także o Wiechlicach:
Oryginalne filmy z lotniska wojskowego Szprotawa
Złoto Francuzów w Wiechlicach
Lotnisko widmo w Borach Dolnośląskich
Film o obozie jenieckim 1914-1918
Chcesz zwiedzić tę okolicę?
Pomocna mapa Borów Dolnośląskich

Ten znak firmuje działania
na rzecz lotniska w Szprotawie
|