Przytul się do drzewa

Święta sosna w Borach Dolnośląskich
Podczas moich ostatnich wędrówek, urlopów, odpoczynków czy zwykłych spacerów po lesie zauważyłem, jak korzystnie na stan psychiczny człowieka wpływa bliskość drzew. Wiadomo, iż nie jest to odkrycie przysłowiowej Ameryki, każdy z nas wie, że las to świeże powietrze oraz uspokajający zielony kolor…
Jednak drzewa dają nie tylko tlen podczas procesów syntezy, są także wspaniałym źródłem energii, którą potrafią przekazywać nam ludziom. Już tysiące lat temu ludzie czcili drzewa przypisując im mistyczne cechy oraz tajemne moce, które skupiają w sobie. Wedle legend zasłyszanych w naszych Sudetach, dawniej wierzono jakoby drzewa są drugim wcieleniem szamanów, mędrców oraz wszelakich innych bóstw. Jak głoszą legendy, w centralnym miejscu osad znajdowało się zawsze drzewo, które sprawowało pieczę nad mieszkańcami. Drzewem, które było takim strażnikiem, była lipa, której korzenie okalały całą osadę kontrolując tym samym ład i porządek. Przez szereg lat w przekazach ludowych lipa odgrywała znaczącą rolę. Jej wycięcie często karane było banicją, a w niektórych przypadkach nawet śmiercią.
Co więc takiego skupiają w sobie ci niemi świadkowie przeszłości, że od dawien dawna przypisywało się im tak dużą moc oraz rolę w ludowych przesądach i wierzeniach. Z naukowego punktu widzenia wiemy już, że drzewa są kondensatorami energii i wpływają na bioenergetyczne pole człowieka, nie zawsze ta siła jest korzystna dla nas samych, jednak podział tego klasyfikowany jest pod względem gatunków drzew. I tak oto:
Sosna
Wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Oczyszcza płuca i dostarcza im tlenu, regeneruje organizm człowieka. Wydziela olejki eteryczne o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych, co powoduje, że pod względem mikrobiologicznym las sosnowy jest czysty, wolny od chorobotwórczych organizmów. Nie przypadkiem w lasach sosnowych od lat są lokalizowane sanatoria. Np. jedno z najstarszych sanatoriów przeciwgruźliczych w Otwocku (także w okolicach Szprotawy w Borach Dolnośląskich znajdował się kiedyś lazaret dla gruźlików). Warto dodać, że sosna to także królowa naszych lasów. Największy zwarty kompleks leśny w Polsce, czyli Bory Dolnośląskie to prawie w 90% sosna, która jest drzewem uniwersalnym. Dostarcza drewno na papier, tarcicę, na meble, drewno konstrukcyjne, kopalniaki. Nie dość, że jest mało wymagająca, to dająca dobre drewno i przyjazna zdrowiu człowieka. Śmiało można także powiedzieć, że o ile Japonia jest nazywana krajem kwitnącej wiśni, o tyle Polska absolutnie zasługuje na miano „kraju sosny”.
Brzoza
Brzoza brodawkowata pozytywnie wpływa na nasz organizm, wycisza, rozjaśnia umysł, łagodzi ból i złe emocje. W przekazach ludowych gałązki brzozy chowane pod pierzyną łagodzą bóle reumatyczne. Brzoza rośnie na różnych glebach, na różnych siedliskach, na piaskach, na błotach i moczarach, samotnie w polu i w gęstwinach leśnych. Dobroczynnie wpływa na inne drzewa i rośliny. W lasach podmiejskich powinniśmy zdecydowanie więcej sadzić brzozy, aby oddziaływała korzystnie na stan fizyczny i psychiczny odpoczywających i spacerujących tam ludzi.
Lipa
Utożsamiana z obrazem mądrej sowy wpływa wzmacniająco na serce, łagodzi stres, pobudza układ trawienny. Lipa także uspokaja kształtem wielkiej pięknej korony, co już dostrzegł Jan Kochanowski. Koi swoimi olejkami eterycznymi, zapachami.
Dąb
Jako stary twardy drzewostan jest panaceum na wiele dolegliwości. Jego siła skupia się w długowieczności. Jest to drzewo, które wzmacnia organizm ludzki, dodaje witalności i wpływa na poprawę kondycji oraz libido.
Jodła
Drzewo to pomaga usunąć negatywne schematy myślenia, pozbawia nas takich uczuć jak małoduszność, pesymizm, chciwość, pobudza do czynnego życia. Wspomaga organizm podnosząc sprawność układu pokarmowego oraz krążenia.
Kasztanowiec
Pomaga odzyskać równowagę energetyczną podczas snu, pobudza pracę mózgu wpływając na doznania senne, działa budująco, pomaga odzyskać wiarę w siebie, wspomaga krążenie oraz układ oddechowy.
Modrzew
Wpływa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, działa korzystnie na stawy oraz kręgosłup.
Świerk
Podobnie jak sosna, działa leczniczo na bóle gardła, chrypki oraz oczyszcza płuca.
Jarzębina
Aby opisać działanie jarzębiny, odwołam się do pewnej rosyjskiej piosenki, w której dziewczyna zwierza się jarzębinie, że kocha dwóch? Radzi się przy tym jarzębiny, kogo ma wybrać. Co się okazuje? Otóż w niepisanych przekazach ludowych, ale także w książkach mówiących o wpływie roślin na organizm człowieka, podaje się, że np. otoczenie jarzębiny wpływa mobilizująco na naszą koncentrację, pomaga w wyjaśnieniu konfliktowych sytuacji. Ja nie jestem przekonany, czy ta piosenka o jarzębinie jest czystym przypadkiem, czy jest taką ludową mądrością.
Na koniec chciałbym dodać, że po wybraniu odpowiedniego drzewa warto jest pozostać w jego otoczeniu kilka minut. Należy stanąć przed drzewem przodem, objąć je rękami, rozluźnić się i zamknąć oczy. Jeżeli po trzech minutach poczujemy mrowienie w stopach lub w dłoni trzymanej przy pniu, to znaczy, że drzewo chętnie przekazuje nam energię. Stoimy tak jeszcze przez dwie do pięciu minut - to zupełnie wystarczy. Jeżeli natomiast nie odczuwamy owego mrowienia, uznajemy ten gatunek drzewa za nieodpowiedni pod względem rezonansu energetycznego. Według powyższych wskazań możemy wybrać kilka gatunków drzew chętnie oddających nam korzystną energię. Niektórym może to się wydać dziwne lub nawet śmieszne, jednak nauka potwierdza korzystny wpływ drzew na nasz organizm, a w dobie komputerów, telefonów komórkowych oraz satelitarnych przekaźników naziemnych, odseparowani jesteśmy od pozytywnej energii ziemi. Na naszej jednak drodze stoją niemi starsi bracia, którzy jako łącznicy wspomagają naszą regenerację. Dlatego nie wstydźmy się „przytulić do drzewa”.
Autor tekstu: Krzysztof Wachowiak
Zobacz także:
Jak i co jeść w XXI wieku?
Bory pełne darmowych medykamentów
Święte miejsca Borów Dolnośląskich
Chcesz zwiedzić Bory Dolnośląskie?
Praktyczna mapa Borów Dolnośląskich
|