Wiechlice na rubieży Borów Dolnośląskich
Dodane przez borynam dnia Czerwiec 28 2015 17:44:17
Wiechlice na rubieży
Borów Dolnośląskich


Jak informuje Towarzystwo Bory Dolnośląskie, prace redakcyjne nad publikacją poświęconą wsi Wiechlice w gminie Szprotawa są na ukończeniu. Niewielka osada znana jest przede wszystkim z dawnego lotniska wojskowego, zbudowanego jeszcze w czasach III Rzeszy, a ostatnio także w związku z odbudowanym wiechlickim zespołem pałacowym.

Autorami książki są miejscowy regionalista Maciej Boryna, dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej oraz Dorota Grzeszczak, dyrektor Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie. To będzie pierwsza w historii wsi miejscowa publikacja popularno-naukowa. Zdobywanie skąpych i rozproszonych po świecie informacji o dawnych Wiechlicach nie należało do łatwych zadań – mówi M.Boryna. Dużą pomocą okazały się zagraniczne biblioteki cyfrowe. W książce będzie można przeczytać o wątkach, o których dotąd nikt nie słyszał, jak np. o wiechlickiej fabryce cukru i syropu oraz o problemach ekologicznych z nią związanych. Znajdą się w niej także przedruki unikatowych map z XVIII wieku, charakterystyka władającego Wiechlicami rodu Neumannów, wzmianki o lotnisku i międzynarodowym obozie jenieckim z I wojny światowej, odszyfrowane znaczenie dawnych nazw miejscowych, epizody z kampanii napoleońskiej.

Mało kto wie, że w Wiechlicach znajduje się największe w regionie zgrupowanie zabytkowych kamiennych drogowskazów, których tropem poprowadzą czytelników autorzy książki. Ponadto znajdzie się w niej propozycja trasy turystycznej nazwana „Pętlą Wiechlicką” oraz opis szlaku kajakowego po rzece Szprotawie.

Druk publikacji zaplanowany jest na koniec czerwca/początek lipca br. w nakładzie 2000 egzemplarzy.

red

Osoby zainteresowane pozyskaniem publikacji, prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy (patrz zakładka "Kontakt" powyżej) lub odwiedziny w Muzeum Ziemi Szprotawskiej we wtorki i czwartki w godz. 14.00-17.00 lub soboty w godz.13.00-14.00.