SZPROTAWA-IŁAWA: MASAKRA NA RODZINIE MISKÓW
Dodane przez borynam dnia Luty 01 2012 17:40:55
Maciej Boryna
Krew w piwnicy
zalegała po kostki…Ta miłość nie miała przyszłości?
(po prawej Janusz Flis ze Szprotawy w roli funkcjonariusza UB)

Od 27 stycznia do 1 lutego br. w Szprotawie przebywała ekipa produkcyjna TVP realizująca materiał dotyczący bestialskiego mordu na 6-osobowej (rodzice i 4 dzieci) rodzinie Misków. „Widok ran zadanych nożem oraz krew po kostki w pomieszczeniu piwnicznym mogła porazić nawet ludzi obytych z okrucieństwem wojny.” – Tak powiedział milicjant porucznik Czesław Kowalczyk w wywiadzie udzielonym w 1979 roku.

Masakra miała miejsce w Szprotawie w dzielnicy Iława przy ul. Polnej w 1947 roku. Sprawców nigdy nie ujęto. Ówczesnemu śledczemu utkwił w pamięci szczególnie widok młodej kobiety, której sprawca zadał aż 41 ciosów nożem. I to prawdopodobnie nieszczęśliwa miłość do córki Misków była motywem zbrodni.
Telewizja postanowiła włączyć się w śledztwo prowadzone od kilku lat przez pracowników Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Przeprowadzono liczne wywiady oraz zrekonstruowano prawdopodobny przebieg wydarzeń tragicznej nocy. W roli aktorów wystąpili m.in. szprotawianie, tj. młodzi uczniowie z tut. sekcji samoobrony wraz ze swoim trenerem. Ponadto na planie filmowym zobaczymy innych mieszkańców Szprotawy. Sceny kręcono przede wszystkim w kazamatach muzeum, w obszarze szprotawskiego rynku oraz w piwnicy kamienicy przy ul. Kopernika 34.


W filmie zagrali młodzi uczniowie ze Szprotawy,
od lewej: Milena Łukowska, Marta Wieruszewska, Maciej Szymczyk
oraz Wiktor Sadowski.


Gorąco na planie filmowym w Muzeum Ziemi Szprotawskiej


Reżyser Paweł Łopaciński w parku miejskim w Szprotawie


Przy kościele ewangelickim w Szprotawie


Minuty przed masakrą
(piwnica w kamienicy ul. Kopernika 34)


Zobacz więcej zdjęć

Materiał w reżyserii Pawła Łopacińskiego ukaże się w programie „Listy gończe”, emitowanym przez TVP Info w lutym br. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu w Szprotawie był artykuł M.Boryny pt. "Morderstwo dla Archiwum X" napisany dla portalu Interia.360.pl

TU ZAMORDOWANO RODZINĘ MISKÓW W 1947 r.

.
Pokaż Szprotawa, masakra rodziny Misków 1947 r. na większej mapie

Autor artykułu i zdjęć:
Maciej Boryna

Czytaj więcej na ten temat:
* Morderstwo dla Archiwum X
* O zbrodni w Szprotawie - Radio Zachód