BORY DOLNOŚLĄSKIE ZAPRASZAJĄ NA SURWIWAL
Dodane przez borynam dnia Sierpień 21 2009 16:43:42
SURVIVAL
W BORACH DOLNOŚLĄSKICH


Surwiwal (ang. survival), sztuka przetrwania w niecodziennych warunkach. Uczą się jej żołnierze różnych specjalności, ratownicy, skauci i pasjonaci na wszystkich kontynentach i we wszystkich strefach klimatycznych. Nabyte umiejętności mogą kiedyś zadecydować o naszym zdrowiu i życiu, poza tym to dawka wspaniałej przygody, a niekiedy i adrenaliny.


Surwiwal stał się ostatnio bardzo modny, lecz niestety również mylnie kojarzony z ekstremalnym ryzykiem i zamiłowaniem do militaryzmu. A tak nie jest. To przede wszystkim sztuka ratowania samego siebie i współtowarzyszy w obliczu sił natury, kataklizmów i sytuacji kryzysowych. Wraz z postępem cywilizacyjnym zatracamy wiele pożytecznych instynktów i umiejętności, coraz bardziej oddalamy się od towarzyszącej nam od zarania dziejów przyrody.
Od 1999 roku działa w Szprotawie sekcja surwiwalowa, powstała na bazie lokalnych struktur Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Ligii Obrony Kraju, obecnie pod auspicjami Towarzystwa Bory Dolnośląskie. Przez ten czas zdołała wyszkolić niemałą grupę młodzieży, a wśród nich obecnych animatorów i instruktorów, w tym także poza granicami kraju. Instruktorzy ze Szprotawy pracowali m.in. na zlecenie Telewizji Polsat. Specyfika geograficzna regionu pozwala na prowadzenie szkoleń w szerokim zakresie tematycznym, np. przetrwanie na rozległym terenie leśnym, piaszczystym i bagiennym, pokonywanie różnych przeszkód wodnych. Surwiwal to sztuka „nieskończona”, co gwarantuje trwałą fascynację tą dyscypliną. Poza nabywaniem praktycznych umiejętności, adepci odkrywają lokalne tajemnice historyczne i docierają do najpiękniejszych zakątków przyrody, stając się przy okazji przewodnikiem turystycznym. Surwiwal to dla wielu sposób na życie. I to bardzo pasjonujące.


Zaproszenia na różnego rodzaju otwarte imprezy turystyczno-surwiwalowe znajdą Państwo na stronie www.radiobory.dbv.pl. Do stałej grupy można zapisać się także na treningach szprotawskiego klubu ju-jitsu. TBD organizuje również imprezy turystyczno-surwiwalowe dla szkół i grup zorganizowanych (tel. 0 600 831 786, mail: borydolnoslaskie@interia.pl).


Zajęcia survivalowe dla początkujących

Pomocna na wyprawie w Bory:
Mapa Borów Dolnośląskich

Zobacz także:
Egzaminy na stopnie w survivalu
Zanim wyruszysz w Bory Dolnośląskie
Bory Dolnośląskie
Zdjęcia z wypraw
Święte miejsca w Borach Dolnośląskich
Lotnisko widmo pośród borów

Chcesz zwiedzić tę okolicę?
Praktyczna mapa Borów Dolnośląskich